Otwarcie w symboliczny sposób współczesnego Jedwabnego Szlaku między Chinami a Europą.

Uroczystość otwarcia w symboliczny sposób współczesnego Jedwabnego Szlaku między Chinami a Europą.

Zasadniczą metodą transportu różnych materiałów pomiędzy Chinami a krajami europejskimi są ogromne jednostki kontenerowe, mogące jednorazowo zmieścić na pokładzie blisko dwadzieścia tysięcy tradycyjnych kontenerów. Przewóz drogą morską ma sporo zalet, jest stosunkowo bezpieczny, tani, a rozwinięta infrastruktura portowa daje rzeczywiście duże możliwości obsługi towarów. Lecz jego głównym minusem jest czas podróży, gdyż przeważnie na pokonanie trasy pomiędzy portami jest potrzebne kilka tygodni. Dlatego też spedytorzy poszukują rozmaitych metod na zwiększenie szybkości przewozu ładunków, na przykład wykorzystując do tego kolej. Jak pokazuje praktyka, przewóz kontenerów przygotowanymi w odpowiedni sposób pociągami ma duże zalety, jakie będą się przyczyniać do zwiększenia jego popularności. W pierwszej kolejności ważny jest czas, w niejednym przypadku odbiorcy nie będą mogli czekać tak długo na zamówione produkty, więc wybierali znacznie droższe przesyłki lotnicze. Obecnie podróż kolejowego składu między Chinami a Europą będzie trwała maksymalnie piętnaście dni, a równocześnie będzie o jedną trzecią tańsza od aeroplanu.

Pierwsze połączenia bezpośrednie z Chin do Polski zostały uruchomione już w 2013 roku, pociągi transportowały towary na stację w Łodzi, a później wracały puste. W czerwcu bieżącego roku został zrobiony kolejny ważny krok w handlowej wymianie pomiędzy Europą a Chinami, czyli symbolicznej formie został uruchomiony nowy Jedwabny Szlak. Symbolem tym był skład towarowy który jechał z Chengdu do stolicy, wiozący w dwudziestu dwóch wagonach części do samochodów i elektronikę. Inauguracja w symboliczny sposób współczesnego Jedwabnego Szlaku z Azji do Europy.
Pociąg ruszył ze stacji początkowej 8 czerwca zeszłego roku i po przebyciu około jedenastu tysięcy kilometrów i niecałych dwóch tygodniach podróży dojechał do Warszawy. Dużo będzie wskazywać na to, że ta trasa będzie często wybierana przez odbiorców, ze względu na szybkość transportu i stosunkowo niskie koszty. Oprócz tego firmy z naszego kraju dokładają starań, żeby pociąg nie wracał pusty jak jeszcze niedawno, ale załadowane produktami spożywczymi z Polski, między innymi sokami, owocami czy też wyrobami cukierniczymi. Tym sposobem koszty transportu koleją mogą się sporo zmniejszyć, dając jeszcze lepszą konkurencyjność pociągom.