Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem biletu PKP

Podróżowanie pociągiem jest bardzo wygodne. Nie trzeba skupiać się na drodze, można choć chwilę odpocząć. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć kilka rzeczy, które mają ogromne znaczenie podczas zakupu biletu.

Bilety na pociąg – jak kupić?

Zakup biletu u konduktora pociągu nie zawsze jest możliwy. Może być też tak, że będzie on droższy. O czym warto pamiętać przed podróżą? 

Bilety PKP Polregio wystawiane są na konkretną datę, trasę. Kupując bilet musimy liczyć się z tym, że wykorzystamy go w określonym czasie. W innym przypadku przepadnie on i nie będzie przyjmowany w innych dniach czy u innego przewoźnika.

Bilety na pociąg możesz kupić w kasach na poszczególnych dworcach. Po zakupie biletu upewnij się, że został on wystawiony na odpowiednią trasę oraz dzień. Przy większych dworcach znajdują się biletomaty, dzięki czemu możesz kupić bilet bez kontaktu z drugą osobą. Jednocześnie zobaczysz, jakie połączenia są dostępne i wybierzesz najbardziej dogodne dla siebie. Jeśli na dworcu jest możliwość zakupu biletu, a będziesz chciał kupić go bezpośrednio u konduktora – zapłacisz więcej. Konduktor nie nalicza dodatkowej opłaty tylko wtedy, gdy:

  • jesteś osobą z niepełnosprawnością,
  • na dworcu nie ma kasy biletowej lub jest zamknięta,
  • na Twoim bilecie posiadasz zapis o „zmianie przewodnika” (tylko w sytuacji podróży z przesiadkami). 

Masz także możliwość zakupu biletu przez internet. Nie musisz martwić się drukowaniem go. Możesz pokazać go konduktorowi na ekranie telefonu. 

Ulgi ustawowe – kiedy można kupić bilet taniej?

W Polsce obowiązują określone ulgi ustawowe, które sprawiają że bilety PKP można zakupić taniej. Warto o tym pamiętać! W jakich przypadkach możesz liczyć na zniżkę? 

Darmowy bilet mogą dostać dzieci do lat 4, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, żołnierze. Na 95% zniżki mogą liczyć osoby, które są opiekunami osób z niepełnosprawnością i osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Uczniowie i studenci do 24 roku życia otrzymują 78% zniżki na bilet. Emeryci oraz renciści otrzymują 37% zniżki na bilety PKP. To jeszcze nie wszystkie ulgi ustawowe. Pełna lista znajduje się na stronie przewoźnika. 

Dodatkowo często można liczyć na ulgi handlowe. Są one ustalane bezpośrednio przez przewoźnika dla określonych grup pasażerów. Mogą to być specjalne bilety rodzinne lub dodatkowe ulgi dla studentów, np. do 26 roku życia. Na tego typu zniżki często mogą liczyć także seniorzy. Warto dowiedzieć się, jakie są aktualne ulgi handlowe przed zakupem biletu. 

Kupując bilet z ulgą, musisz pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiednich dokumentów. Muszą one poświadczać, że jesteś uprawniony do ulgi. W przypadku studenta lub ucznia, dowód osobisty nie jest odpowiednim dokumentem. Powinien on zabrać legitymację uczniowską lub studencką. Dokumenty te należy, wraz z biletem, okazać podczas kontroli. Konduktor ma prawo do ich sprawdzenia.